Nowość wydawnicza: Paraklis – kanon modlitewny do Najświętszej Bogurodzicy

  

Kanon modlitewny do Najświętszej Bogurodzicy nazywany „paraklesis” (z języka greckiego: suplikacje, błagania, wypraszanie) jest śpiewany bądź czytany przez wiernych w każdym bólu duchowym.

Głównym elementem nabożeństwa paraklisu jest kanon, który składa się z ośmiu pieśni, zaś każda pieśń złożona jest z irmosu (pierwsza strofa pieśni w kanonie, która nawiązuje do zbawczego wydarzenia Starego Testamentu wysławionego w jednym z kantyków biblijnych) oraz czterech troparionów (strofy następujące po irmosie). Pomiędzy nimi śpiewa się wezwanie: Najświętsza Bogurodzico, zbaw nas! (cs. Preswiataja Bogorodice, spasi nas!) prosząc tym samym o modlitewne wstawiennictwo Bogurodzicy za nas u Jej Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Oddajemy w Państwa ręce niniejszy modlitewnik, który zawiera tekst kanonu w języku polskim (tłum. ks. Henryka Paprockiego), rosyjskim i w transliteracji. 

Wierzymy, że Najświętsza Bogurodzica swoją miłością kieruje naszym życiem i jest w stanie uciszyć każdą „trwogę duchową i burzę naszego smutku”.

Paraklis można kupić w naszym monasterze, w sklepiku “Galilea” w Bielsku Podlaskim, a także w monasterze św. Dymitra w Sakach. Można go też zamówić drogą elektroniczną, wysyłając swoje dane na adres: zaleszany21@gmail.com lub dzwoniąc pod numer 505 593 347. Koszt: 10 zł (+ wysyłka)