W dniu świętej Katarzyny

  

W dniach 6-7 grudnia 2016 r. w Żeńskim Domu Zakonnym w Zaleszanach po raz dziewiąty obchodzona była pamięć patronki świętej wielkiej męczennicy Katarzyny. Wszystkie nabożeństwa odbywały się w tymczasowej drewnianej cerkwi.

We wtorek wieczorem pielgrzymi z różnych podlaskich miejscowości wraz z licznie przybyłym duchowieństwem uczestniczyli w całonocnym czuwaniu, któremu przewodniczył dziekan dekanatu kleszczelowskiego – ks. Mikołaj Kiełbaszewski.

Po pięknym i spokojnym nabożeństwie, wychwalającym pamięć świętej Katarzyny, większość zebranych posiliła się ciepłą monasterską zupą i herbatą. Ci zaś, którzy przygotowywali się do przyjęcia Świętej Eucharystii, oczekiwali na nocną służbę w cerkwi, śpiewając kolędy.

O godzinie 23.00 rozpoczął się akatyst ku czci wielkiej męczennicy Katarzyny, po którym dokonano poświęcenia wody, a następnie o północy celebrowano pierwszą świąteczną Liturgię. Prawie wszyscy obecni przystąpili do sakramentów spowiedzi i Eucharystii, po czym miała miejsce wspólna agapa przygotowana przez siostry.

Świąteczny słoneczny dzień rozpoczął się czytaniem akatystu ku czci patronki, zaś o godzinie 10.00 sprawowana była uroczysta Boska Liturgia. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Mikołaj Ostapczuk. Piękna pogoda i radosna atmosfera towarzyszyły świętującym do końca. Wszyscy ze smakiem na monasterskim podwórku zajadali się koliwem, zupą i postnymi słodkościami.

Pomocą naszą święta Katarzyna!

Fotorelację ze święta można obejrzeć TUTAJ.