Ku czci św. Katarzyny

  

W dniach 6 – 7 grudnia, jak co roku w Żeńskim Domu Zakonnym w Zaleszanach uroczyście obchodzona była pamięć patronki świętej wielkiej męczennicy Katarzyny Aleksandryjskiej.

Na całonocne czuwanie przybyli duchowni i pielgrzymi z pobliskich miejscowości, Białegostoku i Warszawy. Mimo grudniowej aury tymczasowa cerkiewka była pełna wiernych, którzy zechcieli pokłonić się relikwiom świętej Katarzyny i wspólnie pomodlić w dniu Jej święta.

Po wieczornym nabożeństwie część pielgrzymów przygotowywała się do nocnej Świętej Liturgii, którą poprzedził akatyst ku czci św. Katarzyny.

Świąteczny poranek rozpoczął się akatystem do patronki monasteru. Następnie powitano biskupa hajnowskiego Pawła, który w asyście kilkunastu duchownych przewodniczył uroczystej Boskiej Liturgii. Władyka zwrócił się do zebranych wiernych z pouczającym słowem, w którym przybliżył żywot świętej Katarzyny. Opowiedział o Jej drodze do chrześcijaństwa, której owocem była niezachwiana miłość do Chrystusa i wieniec męczeństwa. Na koniec biskup podkreślił, analogię niewinnej ofiary św. Katarzyny i męczeństwa mieszkańców Zaleszan w 1946 r.

Po zakończeniu nabożeństwa hierarcha pozdrowił świątecznie wszystkich wiernych, a w szczególności przełożoną matuszkę Katarzynę, która nosi imię patronki monasteru. Władyka przekazał imieninowy upominek od Metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, a także życzył Matuszce opieki i pomocy niebiańskiej orędowniczki w codziennych trudach.

Zimowa Pascha w zaleszańskim monasterze zakończyła się wspólną agapą, podczas której wszyscy pielgrzymi zostali ugoszczeni gorącą zupą, herbatą i słodkimi przysmakami.

TUTAJ można obejrzeć krótką relację video ze święta, a zdjęcia w naszej galerii.