Ku czci św. Katarzyny

  

Każdego dnia w Cerkwi wspominamy modlitewną pamięć różnych świętych, którzy są naszymi orędownikami na niebiosach przed Bogiem. W dniach 6-7 grudnia w naszej małej monastycznej wspólnocie w Zaleszanach, szczególnie czczona jest pamięć świętej wielkiej męczennicy Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to jedynie prawosławne miejsce w Polsce, którego patronką jest Ta wyjątkowa święta. 

Uroczystości w Żeńskim Domu Zakonnym rozpoczeły się we wtorkowy wieczór całonocnym czuwaniem, któremu przewodniczył biskup hajnowski Paweł w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. 

Kolejnym nabożeństwem był akatyst ku czci św. Katarzyny. Mimo niesprzyjającej aury za oknem, zaleszańska cerkiewka wypełniła się pielgrzymami, którzy lubią nieść trud nocnej modlitwy. 

O północy rozpoczęła się pierwsza Boska Liturgia której przewodniczył biskup supraski Andrzej. Władyka podczas kazania, podkreślił fakt, że dzień pamięci św. Katarzyny pięknie komponuje się ze świętem Wprowadzenia do świątyni Bogurodzicy, a także zaakcentował analogie miedzy czczoną męczennicą a Matką Bożą. Na koniec służby oświecone zostało koliwo, którym mogli pokrzepić się wszyscy uczestniczący w nabożeństwie.

Świąteczny poranek rozpoczął się akatystem do patronki monasteru. Następnie powitano biskupa hajnowskiego Pawła, który w asyście kilkunastu duchownych przewodniczył uroczystej Boskiej Liturgii. Władyka zwrócił się do zebranych wiernych z pouczającym słowem, w którym przybliżył żywot świętej Katarzyny. Opowiedział o Jej drodze do Boga, przyjęciu chrześcijaństwa i różnych formach męczeństwa, których owocem są wieńce chwały i świętości. 

Po zakończeniu nabożeństwa hierarcha pozdrowił świątecznie wiernych, a w szczególności przełożoną matuszkę Katarzynę i wszystkie solenizantki. Władyka przekazał imieninowy upominek od Metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy, a także życzył Matuszce opieki i pomocy niebiańskiej orędowniczki w codziennych trudach. 

Po każdym nabożeństwie wszyscy pielgrzymi byli częstowani ciepłą herbatą i słodką bułeczką, przedłużając tym sposobem jeszcze duchową agapę. Wspólna modlitwa, rozmowy i radość towarzyszyły wszystkim, którzy spotkali się w Zaleszanach by wychwalać św. Katarzynę. 

Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii klikając TUTAJ

Autorzy zdjęć: Michał Dziewiatowski, Jarosław Charkiewicz, archiwum monasteru