Wizyta Prezydenta w Zaleszanach

  

W dniu 7 czerwca br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda odwiedził Żeński Monaster św. św. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce, gdzie przywitany został przez Jego Eminencję Metropolitę Sawę oraz towarzyszących mu biskupów – hajnowskiego Pawła i siemiatyckiego Warsonofiusza.

Pan Prezydent zwiedził cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego, gdzie pomodlił się przed Iwerską Ikoną Matki Bożej. Na ręce ihumeni Hermiony podarował monasterowi lampę oliwną. Ihumenia Hermiona wręczyła Panu Prezydentowi kopię Iwerskiej Ikony Matki Bożej. Pan Prezydent zapoznał się z życiem monasterskim sióstr i ich pracami ikonograficznymi, które mógł podziwiać w cerkwi p.w. Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”. Po wspólnym spotkaniu i poczęstunku w refektarzu monasterskim Pan Prezydent udał się do Zaleszan, gdzie przy krzyżu upamiętniającym ofiary mordu mieszkańców wsi w 1946 roku uczestniczył w modlitwie oraz oddał hołd poległym niewinnie ofiarom składając wieniec.

W towarzystwie Jego Eminencji Metropolity Sawy, Wojewody i Marszałka Województwa Podlaskiego oraz zebranych, Pan Prezydent Andrzej Duda udał się do Żeńskiego Domu Zakonnego p.w. św. Wielkiej Męczennicy Katarzyny, gdzie w miejscowej świątyni pomodlił się przed ikoną Matki Bożej Zaleszańskiej. Na ręce ihumeni Katarzyny ofiarował pamiątkową lampę oliwną oraz zapoznał się z postępami budowlanymi powstającej świątyni. Ihumenia Katarzyna wręczyła Panu Prezydentowi ikonę św. Katarzyny, napisaną przez jedną z sióstr miejscowego domu zakonnego.

Bardzo ważnym dla miejscowej społeczności było wspólne spotkanie Pana Prezydenta ze świadkami tragicznych wydarzeń z 1946 r. we wsi Zaleszany oraz potomkami i rodzinami ofiar. Podczas tego spotkania przy wspólnym stole Pan Prezydent wysłuchał relacji mieszkańców z tamtego tragicznego okresu. Po zakończeniu spotkania Pan Prezydent udał się w dalszą zaplanowaną wizytę w Bielsku Podlaskim.

za: Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski